Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O instytucji

Czcionka:

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabrodziu jest samorządową instytucją kultury.

Powstała w roku 1950 roku i funkcjonowała w różnych lokalach w tym także w domach prywatnych. Ostatnie, docelowe miejsce prowadzenia działalności uzyskała w 1986 roku, kiedy to cały jej dobytek zmieścił się na powierzchni ok. 54 m2 w nieogrzewanym wówczas budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrodziu. Tu swoją siedzibę ma również Gminny Ośrodek Kultury. W roku 2010 dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym rozbudowano i wyremontowano część budynku, będącą lokalem GOK w tym klatkę schodową prowadzącą do pomieszczeń bibliotecznych. Jesienią 2015 r. władze gminy podjęły istotną decyzję i dzięki przyznanym przez Radę Gminy Zabrodzie środkom finansowym, pełną parą ruszyły prace remontowe, które rozpoczęto od wzmocnienia stropu ( biblioteka mieści się na piętrze).  Wymieniono posadzki oraz instalację elektryczną,  przeinstalowano sieć centralnego ogrzewania oraz  komputerową. Nowe i funkcjonalne meble dopełniły reszty.

Księgozbiór biblioteki dzięki corocznej dotacji organizatora jest systematycznie uzupełniany o nowości wydawnicze. Od wielu lat biblioteka korzysta też ze wsparcia z puli środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dla potrzeb czytelni prenumerujemy różnorodne czasopisma, z których można skorzystać na miejscu lub wypożyczyć do domu.

Odwiedzający naszą bibliotekę do swojej dyspozycji mają również 4 - stanowiska komputerowe z  bezpłatnym dostępem do Internetu. Mogą też pracować na własnych laptopach, korzystając z Internetu bezprzewodowego lub skorzystać z usług reprograficznych oraz laminowania i bindowania dokumentów.

Z zasobów biblioteki prócz naszych mieszkańców chętnie korzystają także osoby z gmin ościennych oraz przebywający w sezonie letnim właściciele licznych działek rekreacyjnych.

W ramach uzupełnienia podstawowej działalności, biblioteka realizuje: lekcje biblioteczne, spotkania z przedszkolakami, spotkania autorskie oraz różnego typu konkursy o zasięgu lokalnym oraz ponadlokalnym. Współuczestniczy także w realizacji niemalże wszystkich przedsięwzięć kulturalno - oświatowych corocznie ujętych w gminnym kalendarzu imprez. 

 

Zegar

Kalendarium

Luty 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Imieniny

Biblioteka Narodowa

ACADEMICA

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.